Altın Piyasasında Bu Hafta

15.10.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Geçen hafta Dolar’daki geri çekilme ve risk iştahındaki zayıflıktan faydalanan değerli maden yaklaşık bir buçuk aylık yatay bandını yukarı yönde kırdı. Cuma günü kar satışları ile karşılaşan değerli maden haftanın ilk gününde tekrar alıcılı bir görüntü sergilemekte. Yaşanan yükseliş momentumu ile birlikte 1.239 seviyesine doğru yükseliş eğilimi devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1.220 seviyesi tepki gelebilecek yakın destek olarak izlenebilir.

Yatırım Finansman - XAUUSD Altın Yorumu
Geçtiğimiz hafta bir miktar geri çekilme hareketi içerisine giren gerek Dolar endeksi gerekse ABD 10 yıllık tahvil faizleri sonrasında değerli metalde 1230 seviyesine varan yükseliş gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde devam eden İtalya bütçe görüşmeleri ve İngiltere’de sonuna gelindiği konuşulan Brexit meselesi değerli metal fiyatlamaları açısından önem arz eden ana gündem maddelerini oluşturuyor. Ayrıca ticaret savaşlarına yönelik G20 zirvesinde yeni bir görüşmenin gündemde olması piyasalardaki risk iştahını bir miktar tetikliyor. Bugün ABD’de perakende satışlar verisini takip edeceğiz.

QNB Finansinvest - XAUUSD Altın Yorumu

Doların kısmi değer kaybının yanında altın kuvvetlenme eğilimini korumakta. 1210 önemli destek haline gelirken, 1230 direncinin de aşılması halinde yükseliş hareketinin orta vadeli hedefi olarak 1250 ve 1265 takip edilebilir. Gümüşte de toparlanma çabası var.

Işık Fx - XAUUSD Altın Yorumu

Ticaret savaşları konularının yanı sıra ABD tahvil faizleri, ekonomik veriler, diğer küresel ve lokal riskler ve Yuan kaynaklı fiyatlamalar geçtiğimiz hafta da Ons Altın üzerinde etkiliydi. Çin tarafında tatilin bitmesi ile Borsalar ve Çin Yuanı geçtiğimiz haftaya sert değer kayıpları ile başlarken, yaklaşık 6 aydır sıkı bir korelasyon içinde olduğu emtiayı da aynı şekilde baskıladı. Salı günü IMF tarafından yayınlanan küresel ekonomik görünüm raporunda Çin ekonomisinin 2019 yılında daha düşük büyüyeceği yönündeki açıklamalara Çin Yönetimi’nden gelen teyit yönlü söylemler Avrupa ve ABD borsalarında sert satışlara neden olurken, güvenli liman algısıyla ABD tahvilleri(tahvillere gelen talep doğal olarak tahvil faizlerinde azalmaya neden oldu), Japon Yeni ve Ons Altın’a talep getirdi. Çarşamba gününü de pozitif kapatan emtiada asıl oynaklık ise Perşembe günü yaşandı. Zira, Çin Yuanı’nda görülen pozitif fiyatlamalara karşın Dolar Endeksi ve ABD tahvil faizlerinde görülen geri çekilmeler ile borsalarda oluşan sell-off(potföy boşaltma) hareketinin devamıyla; emtiada 30 Dolar gibi sert bir pozitif fiyatlama gördük. Fiyatlamalarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın FED’in faiz artırım hızına yönelik negatif söylemlerinin de etkileri olduğu aşikâr. Bu hafta boyunca; küresel-lokal risk unsurları kaynaklı olarak tahvil ve pay piyasalarında yaşanabilecek hareketler yine dikkatle takip edilecek. Ayrıca FED monitörü açısından önemli olan ABD ekonomik verilerini, Çin Yuanı ve Dolar Endeksi kaynaklı fiyatlamaları da izleyeceğiz.

İş Yatırım - XAUUSD Altın Yorumu

Piyasalarda azalan risk iştahına paralel talebin arttığı güvenli limanlardan Altın’da geçtiğimiz hafta görülen yükselişe paralel Ağustos ayından beri kırmayı başaramadığı 1209’daki %23.6 FIBO direncinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Son günlerdeki etkili olan momentumun devamında ilk etapta 1229’daki 20 günlük ortalama ve ardından 1239’daki %38.2 FIBO dirençleri öne çıkacak. Ayrıca, Altın’da Point&Figure grafikte yükselen trendin başlangıcı için 1239’un üzerinde kapanış gerekmekte. Diğer taraftan CFTC verilerinde nette -38k kontratla rekor kısa pozisyonda olan spekülatif pozisyonlara rağmen ETF pozisyonları yükselişe geçerken, geçtiğimiz haftaki sert yükselişin ardından olası geri çekilmelerde %23.6 FIBO’nun altında 1198.80’deki 50 günlük ortalama önemli destek seviyesi olarak öne çıkmakta.

Yapı Kredi Yatırım - XAUUSD Altın Yorumu

Son aylarda güvenli liman talebi görmeyen Altın, ABD Başkanı Trump’ın FED eleştirilerinin yoğunlaşmasına istinaden ilgi görmüş ve geçtiğimiz hafta Perşembe günü 1208 Usd ‘ın üzerine atarak düşüş kanalını yukarı yönde kırmıştı. Cuma günü göreceli yatay bir bantta tamamlayan
parite bugün açılışta sakin seyrini sürdürüyor. . Küresel hisse senetlerindeki geçtiğimiz haftanın önemli kısmında devam eden sert düşüş ve Cuma günü ABD’de enflasyonun beklenenden düşük çıkmasının faiz artırımlarını yavaşlatabileceği algısı Altını destekleyen unsurlar.